چهارشنبه ٠٣ مرداد ١٤٠٣
بروزرسانی
1403/04/16
جستجوی پیشرفته   جستجوی وب
آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 1833 | کل بازدید : 112932 
صفحه اصلي > دستاوردها 
دستاوردها
 

 

مرکز تحقیقات ژنتیک دانشگاه علوم توانبخشی و سلامت اجتماعی به ریاست جناب آقای دکتر نجم آبادی از سال 1375 توسط رياست جمهور وقت با هدف تشخیص و شناسایی بیماری­ های ژنتیکی شایع در کشور جهت پیشگیری از بروز معلوليت ­های ژنتيكی و ارثی به عنوان اولین مرکز تحقیقات ژنتیک با بودجه مستقل تحت نظارت وزارت بهداشت شروع به کار کرده است.

تا به امروز تمام توان مركز، رسیدن به هدف آرماني خود يعني « به حداقل رساندن معلوليت هاي ارثي و ژنتيكی دركشور» بوده است.

در اين مرکز اولويت ژنتيكی زیر كه سهم عمده­ ای ازمعلوليت ­ها را در كشور تشكيل داده، در راس كار قرار دارند:

-          بيماري­ های شناختي و اعصاب و روان

-          معلوليت­ ها مانند ناشنوايی، نابينايی

-          بیماری­ های خونی

-          بيماری­ های عصبی-عضلانی

-          ساير معضلات ژنتيكی كشور (فارماكوژنتيك، ژنتيك جمعيت، ژنتيك ايمني و كارديوژنتيك)

تمامی طرح های پژوهشی مركز در راستای شناسايی بيماری­ های ژنتيكی شايع با ديدگاه پيشگيری و پاسخ دهی به بيمار و ارائه خدمات ژنتيكی به آنان تعريف و در اين خصوص، تا كنون به نتايج بسيار ارزنده ای دست يافته ایم. به گونه اي كه بيش از 2600 خانواده دارای فرد یا افراد ناشنوا، 1000 خانواده دارای فرد یا افراد با کم توانی ذهني، تعداد زيادي بيماران نابينا و بيماران عصبي-عضلاني شناسايي و تحت آزمايش های ژنتیکی و مشاوره اي قرار گرفته اند. همچنین، اين مركز دانشگاهی، اولین آزمايشگاه رفرانس تشخيص قبل از تولد تالاسمي بوده و خدمات ارزنده ای را در اين رابطه به هزاران بيمار و خانواده های آنان ارائه داده است. بعلاوه، جهت توانمندسازی و افزایش سطح آگاهی پزشکان و مشاوران در زمینه ژنتیک تاکنون کارگاه های زیادی توسط این مرکز به صورت کشوری برگزار شده است.

از نقطه نظر آموزشی تاکنون 23 دوره کارشناسی ارشد و 14 دوره دکترای ژنتیک در مرکز تحقیقات ژنتیک برگزار شده است و در حال حاضر تعداد زیادی از فارغ التحصیلان در مراكز و دانشگاه های معتبر داخلی و بين المللی مشغول کار و تحصیل هستند.

از دیگر دستاوردهای مهم مرکز تحقیقات ژنتیک، راه اندازی مرکز ژنومیک کشوری ایرانوم است که اجرای این پروژه از افتخارات کشوری محسوب می ­شود. زیرا که با پیشرفت تکنیک ­های جدید در علم ژنتیک و وجود دیتابیس ­های جمعیتی برای کشور های مختلف، ضرورت تهیه و راه اندازی یک دیتابیس بومی مختص جمعیت سالم ایرانی جهت کمک به تشخیص و درمان بیماران در کشور احساس می شد که سرانجام پس از هشت سال پیگیری و تلاش فراوان، جناب آقای دکتر نجم آبادی با حمایت معاونت تحقیقات وزارت بهداشت و نیز پشتیبانی معاونت علمی و فناوری نهاد ریاست جمهوری در سال  ۱۳۹۴ موفق به تصویب پروژه کشوری «ایرانوم» که شامل توالی یابی ژنومیک جامع از گروه‌ های نژادی مختلف در ایران است، شدند. علی رغم وجود تحریم ­ها، جناب آقای دکتر نجم آبادی و تیم تحقیقاتی ایشان با تلاش و سختی زیاد توانستند تمامی دستگاه ­ها و کیت­ های NGS را تهیه کرده و خط سیر NGS را در مرکز راه اندازی نمایند. در نهایت ساخت و تجهیز ساختمان ایرانوم نیز پس از دو سال به سرانجام رسید و در سال 1396 این مرکز افتتاح و مورد بهره برداری قرار گرفت. دو هدف عمده این پروژه شامل موارد ذیل بود :

  1-  راه اندازی تکنیک توالی ­یابی نسل جدید در کشور به صورت کاملا بومی از مرحله تهیه کتابخانه ژنومی تا آنالیز دیتا ها به صورت استاندارد.

2- تهیه بانک اطلاعاتی از داده ­ها و تغییرات ژنتیکی افراد سالم بالای 40 سال از نژاد های مختلف ایرانی که در تشخیص، پیشگیری و درمان بیماری ‌های ژنتیکی مورد استفاده قرار ‌گیرد.

لازم به ذکر است که این پروژه از طریق وب سایت ایرانوم به آدرس www.iranome.ir به صورت رایگان در دسترس تمامی مراکز تحقیقاتی علوم پایه و پزشکی به منظور استفاده در تشخیص، پیشگیری و درمان بیماری­ های ژنتیکی قرار گرفته است.

همچنین در مرکز ایرانوم کلیه پروژه ­های تحقیقاتی که بر پایه تکنیک­های مختلف NGS می باشند، نظیر پروژه­ هایی در زمینه کم توانی ذهنی، ناشنوایی، بیماری ­های کلیوی، بیماری ­های قلبی و غیره نیز انجام می­ شوند.

مرکز تحقیقات ژنتیک دانشگاه علوم توانبخشی و سلامت اجتماعی از زمان آغازین پاندمی کووید-19 در کشور، در راستای کمک به کشور در جهت کنترل شیوع این بیماری، از زمستان 1398 با حمایت و تشویق معاون محترم تحقیقات وزارت بهداشت و تحت نظارت ایشان و نیز با همکاری بخش ویروس شناسی دانشگاه تهران و شبکه ویروس شناسی کشور به پایش ژنوم SARS-CoV-2 در جمعیت ایران با ترکیب NGS و توالی یابی متعارف (سنگر سکانسینگ) پرداخت تا با شناسایی و مانیتورینگ گونه‌ های مختلف ویروس  SARS-CoV-2 که در کشور منجر به بیماری زایی شده‌ اند، شناخت دقیقی از نحوه انتقال ویروس به ایران و قدرت بیماری زایی به دست آورده و روش های تشخیص و درمان را با داده های دقیق ژنتیکی مختص جمعیت ایران ارتقا دهند. لازم به ذکر است که علاوه بر ثبت کلیه توالی ها در سایت بین المللی GISAID و قرار گرفتن در دسترس همگان، اولین نتایج بدست آمده از این پروژه در آوریل سال ۲۰۲۱ میلادی، در مقاله ای با عنوان "SARS-CoV-2 outbreak in Iran: The dynamics of the epidemic and evidence on two independent introductions" در مجله ""Transboundary and Emerging Diseases به چاپ رسید، این تحقیق در شهریور ماه سال  ۱۴۰۰ از سوی معاونت تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی به عنوان بهترین پژوهش در حوزه کووید-19 در کشور شناخته شده است.

 

 

 

 

دسترسی سریع

دانشگاه علوم توانبخشی و سلامت اجتماعی

کتابخانه مرکزی
انتشارات دانشگاه
سامانه علم سنجی
کتابخانه دیجیتال
سامانه نوپا 
DSpace
 

 

تماس با ما:

آدرس : اوین بلوار دانشجو، خیابان کودکیار، دانشگاه علوم توانبخشی و سلامت اجتماعی، مرکز تحقیقات ژنتیک.

کد پستی : 1985713871

 تلفن  و نمابر مرکز : 22180138-021

آدرس ایمیل: grc@uswr.ac.ir

 

دانشگاه علوم توانبخشی و سلامت اجتماعیمعاونت تحقیقات و فناوریفرم ارتباطآرشیو اخبارنقشه سایت
Copyright © 2009 U.S.W.R - All rights reserved .University of Social Welfare and Rehabilitation Sciences