يکشنبه ٠٣ تير ١٤٠٣
بروزرسانی
1403/03/06
جستجوی پیشرفته   جستجوی وب
آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 1864 | کل بازدید : 110667 
صفحه اصلي > انتقال و ترجمان دانش 
انتقال و ترجمان دانش
 

 

شناسایی ژنوم جمعیت ایرانی

نتایج حاصل از یک تحقیق بین المللی، زمینه مطالعات گسترده تر در حیطه بیماری های ژنتیکی و نیز روندهای تاریخی مهاجرتی را فراهم آورد؛ یافته های این تحقیق در ژورنال " PLOS Genetics " به آدرس https://doi.org/10.1371/journal.pgen.1008385 به چاپ رسیده است.

در طی مطالعه ای مشترک به سرپرستی پرفسور حسین نجم آبادی و پرفسور مایکل ناتناگل و تیم تحت سرپرستی ایشان در مرکز تحقیقات ژنتیک دانشگاه علوم توانبخشی و سلامت اجتماعی، تهران، ایران و مرکز ژنومیک دانشگاه کلن، کلن، آلمان در طی سال های ۱۳۹۶ تا ۱۳۹۸، برای اولین بار مشخصات ژنتیکی گستره ژنومی جمعیت ایرانی مشخص گردید.

مجموعه داده های حاصل از این تحقیق برای تحقیقات آتی در زمینه بیماری های ژنتیکی نادر و شایع بسیار ارزشمند خواهد بود. علاوه بر ارزش این داده ها در تحقیقات پزشکی، الگوهای ملاحظه شده در این مطالعه به واضح تر شدن مسیرهای مهاجرتی در گذشته و اقتباس زبانی توسط جمعیت های بومی کمک می نماید. این دو مرکز برای انجام این تحقیق با بسیاری از دانشگاه های دیگر در ایران و هم چنین دانشگاه سیدنی استرالیا همکاری نمودند. نتایج این تحقیق در ژورنال " PLOS Genetics " با عنوان "واریاسیون ژنتیکی متمایز و هتروژنیتی در جمعیت ایرانی" به چاپ رسیده است.

محققین اصلی این تحقیق اشاره نمودند که "اطلاعات ژنتیکی ایران به ویژه به لحاظ پر کردن خلا اطلاعات ژنتیکی یک جمعیت شاخص، یعنی داده های گستره ژنومی یک جمعیت بزرگ در یک منطقه مهم از دنیا، از اهمیت شایانی برخوردار است". تیم این تحقیق داده های حاصل از ژنوتیپ در گستره ژنوم تعداد ۱۰۲۱ نمونه از داوطلبانی که والدین و یا اجداد آنها از ۱۱ گروه نژادی ایران شامل گروه های بزرگ مانند فارس و آذری و نیز گروه های کوچکتر ایرانی مانند عرب و بلوچ٬ ترکمن٬ سیستانی٬ کرد٬ گیلک ٬ لر٬ مازندرانی٬ و ساکنان جزایر خلیج فارس بودند را مورد بررسی قرار دادند. این داوطلبان از سراسر ایران نمونه گیری شده بودند. علاوه بر این، محققین این مطالعه اطلاعات ژنومیک این جمعیت ها را در کنار اطلاعات ژنومی منتشر شده از جمعیت های زنده بشری و داده های 800 نمونه کشف شده از افرادی که در این منطقه و حوالی آن از هزاران سال پیش زندگی می کردند قرار داده و آنها را با هم مقایسه نمودند. 

از زمان مهاجرت بشر امروزی از آفریقا، ایران در یک چهارراه مهاجرتی قرار داشته است. علاوه بر این، این کشور به طور مکرر با جریان ژنتیکی ورودی مهاجران در هزاره های گذشته مواجه بوده است: افرادی با زبان هندی-اروپایی در این منطقه سکنی گزیدند، هم چنین عرب ها در قرن هفتم این سرزمین را فتح نموده اند و کمی بعد ترک زبانانی از آسیای مرکزی به این جمعیت ملحق شده اند. در نتیجه، جمعیت کنونی ایران شامل گروه های نژادی، مذهبی و زبانی مختلفی است. علاوه بر این، از گذشته های دور، ایران نقش مهمی از لحاظ فرهنگی و سیاسی در آسیای مرکزی و غربی ایفا نموده است. اما بر خلاف اندازه و موقعیت جغرافیایی این کشور و نیز تاثیرات فرهنگی آن، این کشور از گذشته تاکنون از مطالعات ژنتیک جمعیت انسانی مغفول مانده است و این خود سبب شده است که اطلاعات ژنتیکی اندکی از این جمعیت در دست باشد. 

تا به امروز، بسیاری از دانشمندان تصور می نمودند که از لحاظ واریاسیون های ژنتیکی در جمعیت ایرانی حاضر یک هموژنیتی وجود دارد. با این حال ، این مطالعه جدید نشان داد که توزیع این واریاسیون دارای ریشه های عمیق بوده و بسیار هتروژن و با تفاوت های بسیار ظریف و دقیق می باشد.

پرفسور حسین نجم آبادی تاکید نمودند "داده های ما مطرح کننده وجود خوشه مرکزی ایرانی است که بطور قابل توجهی در برگیرنده آذری ها و عرب های ایرانی است. چهار گروه نژادی دیگر ایران (بلوچ٬ ساکنین جزایر خلیج فارس، سیستانی و ترکمن)٬ با وجودیکه جهت گیری دایمی به سمت خوشه مرکزی ایرانی دارند، ولی حاصل یک ادغام ژنتیکی قابل ملاحظه با مشارکت جمعیت های اجدادی متفاوت هستند".

پرفسور حسین نجم آبادی و تیم تحت سرپرستی وی در مرکز تحقیقات ژنتیک از سال 1381 شناسایی علل ژنتیکی بیماری های منوژنیک را آغاز نمودند و تاکنون حدود 200 ژن جدید را که اختصاصا در کم توانی ذهنی و ناشنوایی ارثی نقش دارند را شناسایی نمودند. اخیرا، مرکز ایشان به عنوان مرکز ژنومیک کشوری شناخته شده است و ایشان کاتالوگی از واریاسیون های ژنومیک جمعیت ایرانی را در سال 2018 معرفی نمودند.

گروه تحقیقاتی تحت سرپرستی پرفسور مایکل ناتناگل نیز در مرکز ژنومیک کلن آلمان بر روی ژنتیک آماری از قبیل ژنتیک اپیدمیولوژی، ژنتیک جمعیت و ژنتیک پزشکی قانونی تمرکز دارد. این مرکز در تحقیقات خود از مجموعه داده های گستره ژنومی روز افزون حاصل از ژنوتایپینگ و نیز توالی یابی نسل جدید (Next-generation sequencing) و نیز مارکرهای ژنتیکی پزشکی قانونی، استفاده می نماید.

همکاری این دو مرکز  در این تحقیق به درک بهتر الگوهای متنوع ژنتیک انسانی و مارکرهای informative با کاربرد در پزشکی قانونی و ژنتیک پزشکی خصوصا در زمینه تشخیص بیماری ها و نیز تکوین و توسعه درمان های شخصی سازی مساعدت شایانی می نماید.

این مطالعه امکان پذیر نبود مگر با حمایت بیدریغ معاونت تحقیقات و فن آوری وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و نیز نظارت مستمر مسئول کمیته کشوری اخلاق پزشکی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی که ما را در کلیه مراحل این مطالعه همراهی و یاری نمودند.

 

تماس رسانه ای (Media Contact):

پرفسور حسین نجم آبادی

رییس مرکز تحقیقات ژنتیک دانشگاه علوم توانبخشی و سلامت اجتماعی

 

Prof. Hossein Najmabadi

Director of Genetics Research Center, University of Social Welfare and Rehabilitation Sciences

 

تیم رسانه و ارتباطی (Press and Communications Team):

فریبا نعیمی پور

ffana60@gmail.com

09122973075

 

Fariba Naimipour

ffana60@gmail.com

09122973075

 

 

 

دسترسی سریع

دانشگاه علوم توانبخشی و سلامت اجتماعی

کتابخانه مرکزی
انتشارات دانشگاه
سامانه علم سنجی
کتابخانه دیجیتال
سامانه نوپا 
DSpace
 

 

تماس با ما:

آدرس : اوین بلوار دانشجو، خیابان کودکیار، دانشگاه علوم توانبخشی و سلامت اجتماعی، مرکز تحقیقات ژنتیک.

کد پستی : 1985713871

 تلفن  و نمابر مرکز : 22180138-021

آدرس ایمیل: grc@uswr.ac.ir

 

دانشگاه علوم توانبخشی و سلامت اجتماعیمعاونت تحقیقات و فناوریفرم ارتباطآرشیو اخبارنقشه سایت
Copyright © 2009 U.S.W.R - All rights reserved .University of Social Welfare and Rehabilitation Sciences